Branża motoryzacyjna i praca we Francji.

franceja1Nasz rynek pracy coraz bardziej przypomina te rynki zachodnioeuropejskie, jednakże w dalszym ciągu jesteśmy pod względem zatrudniania i warunków pracy, a przede wszystkim w aspekcie wynagrodzenia daleko za Zachodem. Nie dziwi więc nikogo fakt, że praca we Francji jest dla wielu naszych pracowników swego rodzaju celem. W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów, warunki pracy we Francji są podparte sporym zabezpieczeniem socjalnym. Poza tym fachowiec we Francji jest ceniony, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy niestety napływ imigrantów z Maghrebu wcale nie przyniósł więcej wykwalifikowanych rąk do pracy. Widać to wyraźnie na przykład w przemyśle samochodowym. Francja jest na tym rynku światową potęgą, jednakże nie ma tam wielu pracowników, którzy mogli by obsługiwać wyspecjalizowane linie produkcyjne. Pracownicy z Polski są w tej branży wyjątkowo cenieni. Jeżeli ktoś z Polski zdecyduje się na prace we Francji, w jednej z tamtejszych fabryk samochodowych może liczyć na wszelkie udogodnienia, nawet takie związane z zakwaterowaniem dla niego i całej rodziny. Musi być jednak taka osoba bardzo dobra w swoim fachu, a także znać przynajmniej w formie podstawowej język francuski. Francuscy pracodawcy są wyjątkowo elastyczni jeżeli chodzi o pracowników. Branża motoryzacyjna jest jednak oparta na międzynarodowym zatrudnieniu, dlatego też Polak pracujący we Francji, może na francuskiej umowie o pracę być zatrudnionym w innym miejscu, na przykład w Rumunii, gdzie znajdują się także francuskie fabryki samochodów.

Samochodem, autokarem czy samolotem do Francji?

francja5Francja to spory pod względem powierzchni kraj. Oczywiście jest on także duży ludnościowo, jednakże jeżeli mowa o dojeździe do pracy we Francji to liczy się przede wszystkim powierzchnia. Odległość pomiędzy granicami naszych krajów, czyli Polski i Francji nie jest zbyt duża, jednak gdy spojrzy się na temat z perspektywy osoby mieszkającej na wschodzie naszego kraju, która otrzymała możliwość pracy w zachodniej części Francji, wówczas odległości zaczyna się liczyć w tysiącach kilometrów. Jak zatem zaradzić, by praca we Francji była bardziej dostępna niż na przykład praca u naszych zachodnich sąsiadów. Odpowiedz wydaje się dość prosta. Pomocna mogą być zarówno połączenia autokarowe jak i linie lotnicze, które często oferują tanie bilety nawet u tak zwanych drogich przewoźników. Przed decyzja o wyjeździe w konkretne miejsce do pracy we Francji warto za wczas zastanowić się jak najszybciej i najtaniej dostać się do tego miejsca. W sieci można skorzystać z licznych aplikacji, które pokażą nam optymalne połączenia. Pamiętajmy, ze czasem najtańsze wcale nie znaczy najlepsze. Często do biletu dodane są ukryte koszty, które powodują, że ostateczna cena jest droższa niż pocztowo zakładano. Warto także wybierać się do pracy we Francji większą grupa, co pozwoli na przykład na zabranie samochodu. Własny pojazd podczas pracy we Francji jest dodatkowym atutem, choć wielu pracodawców daje pracownikom z naszego kraju samochody służbowe, zawłaszcza gdy pracują oni jako tak zwane lotne brygady.

Stres podczas rozłąki z rodziną. Jak sobie z nim radzić.

 

francja2Praca w naszym kraju, pomimo że coraz lepsza z coraz wyższym wynagrodzeniem, w dalszym ciągu nie jest tak atrakcyjna jak praca na Zachodzie. Wśród wszystkich europejskich rynków pracy ten francuski wydaje się dla pracownika najlepszy. Głównie przemawiają za tym wysokie zarobki oraz dobra ochrona socjalna i społeczna pracownika. Dla Polaków praca we Francji jest także dobra w związku z faktem iż francuski pracodawca ceni sobie naszych pracowników. Poza tym społeczeństwo francuskie jest dla nas życzliwe. Te niewymierne cechy są istotne, zwłaszcza że praca poza granicami jest opatrzona swego rodzaju stresem związanym ze zmiana otoczenia, a często i z opuszczeniem rodziny. To właśnie stres jest najczęstszą przyczyna wszelkich problemów związanych z pracą za granicą, w tym i we Francji. Rodzi się więc pytanie jak sobie z nim radzić. Podczas rozłąki z rodziną, na pewno pomocna jest współczesna technika, oferująca wyjątkowo tanie możliwości kontaktu na przykład poprzez sieć. Warto także maksymalnie często przyjeżdżać do domu by spotkać się z żoną lub mężem i z dziećmi. W tej materii większość pracodawców ułatwia te spotkania organizując na przykład wspólne tak zwane zjazdy do domu na kilka dni. Innym sposobem radzenie sobie z rozłąką jest zapewnienie sobie zajęcia także i po pracy. Może to być zarówno hobby jak i ewentualna praca, czyli tak zwana fucha. Szczególnie ta druga jest warta, gdyż poza spędzeniem czasu bez tęsknoty za rodziną, można także zarobić dodatkowe pieniądza na przykład na bieżące utrzymanie.

Asertywność podczas pracy we Francji

francja4Wśród wielu atutów jakie mogą spotkać pracownika we Francji niemal na pewno najważniejszym jest krótki tydzień pracy zwłaszcza w porównaniu do wysokich zarobków. Dlatego tez praca we Francji cieszy się tak wielkim powodzeniem, zwłaszcza wśród ludzi o dobrych kwalifikacjach zawodowych. Francuscy pracodawcy wyjątkowo cenią sobie pracowników z Polski. Przede wszystkim uznawani jesteśmy za ludzi, którzy są w stanie podjąć się każdego wyzwania. Czasem z tego powodu dochodzi to nieporozumień, gdyż wielu Francuzów uznaje nas za pracowników wielozadaniowych, co jak wiadomo nie jest dobre. Przykładem może być przygoda glazurnika, któremu pracodawca zlecił także docinanie żywopłotu według konkretnego wzoru. Można oczywiście takich zadań się podejmować, jednakże należy poinformować pracodawcę, że nie jest się specjalistom w tej materii i nie bierze się odpowiedzialności za efekt końcowy. Pracownik musi umieć doceniać swoja pracę. Tak zwana asertywność jest obowiązująca w zasadzie głównie w pracy, gdyż system ekonomiczny tak jest zbudowany, że osoby podatne na sugestie nie są mile widziane, a na pewno nie są właściwie doceniani. Umiejętności zawodowe oraz te interpersonalne na pewno przydadzą się podczas pracy we Francji. Zresztą te cechy są przydatne podczas pracz w każdym innym miejscu. Ciekawostką dotyczącą Francji, a w zasadzie Francuzów, jest ich stosunek do własnej kultury i języka. Są oni otwarci na innych, jednak zawsze lepiej, często to robią podświadomie, oceniają tych którzy na przykład mówią po francusku, lub mają chęć do nauki tego języka.